Unikátní ztvárnění českých dějin v komiksu. Devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, devět předních českých komiksových tvůrců! Komiksový cyklus ČEŠI sleduje historické období od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992). Každý díl je originálním výtvarným zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země.
Ještě než se České století začalo vysílat v TV, přečetli si scénáře k němu v nakladatelství Mladá fronta, kde jsem tehdy vydával. Nejdřív uvažovali, že by knižně vydali samotné scénáře, pak se objevila varianta napůl komiks, napůl text. Nakonec, i díky podpoře České televize, se prosadila radikální varianta: podle každého scénáře vznikne komiksová kniha, každá od jiného výtvarníka, který se tím ocitne v obdobné pozici jako předtím režisér Robert Sedláček. Tj. každý vytvoří od začátku svou novou vizi, nebude se ilustrovat TV seriál; většina kreslířů, pokud vím, ten „svůj“ díl nechtěla předem v TV vidět a neviděla. Přišlo mně to zajímavé, to přenesení do úplně jiného média, k jinému typu publika („cílovky“ televizních diváků a čtenářů komiksu se podle mě moc nekryjí). Taky se to dostalo úplně jinam generačně. Většinou se má zato, že o historii se zajímají starší lidi, ale tady to dostali k přemyšlení slečny a pánové, kterým bylo většinou kolem třiceti.
Výtvarníky vybírala nejdřív Jana Fantová, po ní Vojta Čepelák. Vždycky jsme se s každým na začátku ve třech sešli a probrali své vidění věci. Šlo mně hlavně o to, abychom se shodli v náhledu na lidi a taky o to, aby kreslíři rozuměli své svobodě, podobně jako jsem jí rozuměl já při práci s historickou látkou. Že sami ty příběhy ve všem nevytváříme, ale sloužíme nějak proudu, který teče objektivně. A že tahle pozice kreslíře, pokud ji pochopí, neomezuje, naopak; stejně jako předtím neomezovala ani scenáristu.
Každý z kreslířů tu práci pojal jinak. Vojtovi Maškovi třeba stačila ta první schůzka, pak na čtyři měsíce zmizel, a když přišel, přinesl svůj díl hotový; pak za něj posbíral různé ceny, je to v té řadě jeden z nejlepších. S jinými jsme se zase scházeli stránku po stránce. Někde stačilo filmový scénář zkrátit a zpřesnit, jindy jsme vymýšleli úplně nový příběh. A postupně přibývalo případů toho druhého typu. Výtvarníci začali reagovat nejen na texty ode mě, ale i na to, co před nimi nakreslili kolegové. Teď, na konci roku 2016, je všech devět příběhů, pojednaných devíti výtvarníky, hotovo. Největší historický projekt v dějinách českého komiksu (přes 800 stran) je mezi čtenáři.
Češi: 1977 – Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77
Výtvarné zpracování Jiří Husák Mladá fronta/Česká televize 2016 |
Češi: 1938 – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi
Výtvarné zpracování Štěpánka Jislová Mladá fronta/Česká televize 2016 |
Češi: 1968 – Jak Dubček v Moskvě kapituloval
Výtvarné zpracování Karel Jerie Mladá fronta/Česká televize 2016 |
Češi: 1992 – Jak Mečiar s Klausem rozdělili stát
Výtvarné zpracování Dan Černý Mladá fronta/Česká televize 2015 |
Češi: 1989 – Jak se stal Havel prezidentem
Výtvarné zpracování Vojta Šeda Mladá fronta/Česká televize 2015 |
Češi: 1942 – Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha
Výtvarné zpracování Marek Rubec Mladá fronta/Česká televize 2014 |
Češi: 1952. Jak Gottwald zavraždil Slánského
Výtvarné zpracování Vojtěch Mašek Mladá fronta/Česká televize 2014 |
Češi: 1918. Jak Masaryk vymyslel Československo
Výtvarné zpracování Ticho 762 Mladá fronta 2013 |