Tato knížka podává zběžný přehled o působnosti a významu německého písemnictví v Českých zemích. Český příběh německé literatury počíná okolo poloviny 13. století na dvorech posledních Přemyslovců, ale hlavní pozornost je soustředěna na tvorbu 19. a 20. století, která je žánrově i stylisticky snáze uchopitelná. Přibližuje psanou kulturu německého etnika, která byla v jazykovém pohledu na českou literaturu odsouvána do pozadí, i když svou kvalitou se mohla měřit s tehdejší domácí produkcí. A nebyl to jen Stifter, Kafka a pražský židovský kruh, ale i další kteří patřili k významným romantikům, modernistům či expresionistům.
Autor: Pavel Kosatík
Žánr: Literatura naučná, O literatuře
Rok vydání: 2001
Počet stran: 267
Nakladatelství: Nakladatelství Franze Kafky
ISBN: 80-85844-79-6
Tipy pro vás:
Nové články na téma česko-německá literatura najdete na stránkách Institutu pro studium literatury na literárněvědném online fóru pro germanobohemistiku. Žurnál tvoří dvě řady, týdně vycházející bohemistická Echa a čtrnáctidenní česko-německá Echos, zaměřená na německy psanou literaturu z českých zemí.
Navštivte Pražský literární dům – domácí i zahraniční veřejnosti zpřístupňuje literaturu autorů německého jazyka, kteří žili a tvořili na území dnešní ČR či odtud pocházejí.
Přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, se snaží Společnost Franze Kafky. Jejím cílem je obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé.